Jeżeli tolerujesz takie spóźnienia, to automatycznie ustawiasz się w tej relacji jako ten, który może poczekać na przelew. A chyba nie o to Ci chodzi, prawda?

#011

Tym razem porozmawiajmy o nieregulowaniu faktur na czas. Takie praktyki to rak, który drąży polską przedsiębiorczość. Głównię tę małą i średnią. Co robić, kiedy Ci nie płacą?

Jeżeli ktoś nie robi przelewu za wykonaną pracę, i nie jest to spowodowane nagłymi tragediami osobistymi, i zdarza się więcej niż raz, to sprawa jest prosta: nigdy więcej nie pracuj z tym kontrahentem.

Ludzie na ogół pozwalają na opóźnienia w płatnościach, bo wydaje im się, że to spowoduje, że dostaną kolejne zlecenie. Ale sęk w tym, że jeżeli tolerujesz takie spóźnienia, to automatycznie ustawiasz się w tej relacji jako ten, który „może poczekać na przelew”. A chyba nie o to Ci chodzi, prawda?

Weź sobie zatem do serca, że:

★ jeśli kolejny raz pozwolisz, aby zapłacono Ci z opóźnieniem za Twoją pracę, już zawsze kontrahent Twoje faktury będzie regulował na końcu;

★ jeśli chcesz dostawać swoje pieniądze na czas, nie możesz tolerować nieuzasadnionych opóźnień;

★ jest dużo ludzi, firm, klientów, kontrahentów na świecie; ktoś nie zapłacił Ci na czas? Nie musisz z nim współpracować;

★ jest dużo ludzi, firm, klientów, kontrahentów na świecie; są tacy, którzy płacą.

Jeśli wszyscy będą tak postępować, to nagle okaże się, że można w tym kraju normalnie żyć i normalnie prowadzić firmę. Stawiając na wyższe standardy, budujemy lepszą przyszłość.

Zabrzmiało prawie jak za PRL? Pewnie tak. Ale to ma sens. I tej lepszej przyszłości Wam i sobie życzę.