Dla mnie to także możliwość uniknięcia różnych takich „kuksańców”: niemiłej, nieprofesjonalnej obsługi czy tracenia mojego czasu na tłumaczenie mi rzeczy, które tłumaczenia nie wymagają.

#126

Gdzie najczęściej robisz zakupy? W tradycyjnych, fizycznych sklepach, czy w Internecie? Proces sprzedaży ma zawsze dwie strony – stronę przedsiębiorstwa: firmy, która coś sprzedaje oraz stronę klienta. Proces ten powinien być dobrze przemyślany przez firmę, tak żeby klient miał jak najlepsze doświadczenia przy dokonywaniu zakupu. I właśnie jakość doświadczeń w trakcie kupowania różnych potrzebnych mi rzeczy sprawia, że ja częściej wybieram zakupy w sieci.

Dla firmy możliwość sprzedawania swoich produktów przez Internet sprawia, że trafia ona do ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy nie zostaliby jej klientami, ponieważ mieszkają w innym mieście, a często w innym kraju, czy na innym kontynencie.

Dla nas, kupujących, zakupy w sieci to wygoda i oszczędność czasu. Dla mnie to także możliwość uniknięcia różnych takich „kuksańców”: niemiłej, nieprofesjonalnej obsługi czy tracenia mojego czasu na tłumaczenie mi rzeczy, które tłumaczenia nie wymagają. Bo decydując się na zakup czegoś na ogół jestem przygotowany do tego merytorycznie. A sprzedawcy często mało subtelnie nakłaniają nas do zakupu produktów, ze sprzedaży których mają największą prowizję.

Ceną za wygodę (czyli na przykład zakupy produktów spożywczych po północy z gwarancją otrzymania ich za dnia) są dodatkowe koszty pobierane za dostarczenie zakupów do domu. Lub tam, gdzie akurat wygodnie mi je odebrać, np. w pracy. Ale nawet jeśli w ciągu roku składają się one na niemałą kwotę, to wciąż nie przewyższa ona ceny mojego czasu. Który tak naprawdę jest bezcenny. A ja – zamiast tracić czas na dojazdy i błąkanie się pomiędzy półkami, stanie w kolejce do kasy i bezproduktywne dyskusje ze sprzedawcami – wolę chwile wolne od pracy spędzić z rodziną lub montując vloga.

A jak to jest z Tobą? Czy Ty też doceniasz to, co dają nam zakupy w sieci? A może wolisz jednak zobaczyć i dotknąć kupowane produkty? A jeśli, tak jak ja, robisz często zakupy w Internecie: czego nigdy nie kupisz online? I dlaczego?