#013 (098)

Dzisiaj chciałem porozmawiać na temat klawiatur, a konkretnie na taki temat związany z tym, że od paru tygodni jestem użytkownikiem świetnego telefonu Blackberry KeyOne, który jako jeden z niewielu (a właściwie jedyny ostatnio na świecie)posiada normalną, QWERTY, klawiature.

Chciałem Wam przypomnieć powód, dla którego tych fizycznych klawiatur w telefonach nie ma. Otóż wcale nie dlatego ich nie ma, bo są wygodniejsze dla użytkownika; tych klawiatur nie ma w telefonach bo to jest wygodniejsze dla producentów telefonów. Zwróćcie uwagę na to: jeżeli jest klawiatura software-owa (wyświetlana na ekranie telefonu), tak jak we wszystkich telefonach ostatnio, producent w takiej sytuacji nie musi się zastanawiać jaki typ telefonu wypuścić na jaki rynek. Nie musi się zastanawiać, że w Polsce używa się klawiatury QWERTY a we Francji AZER, a w Niemczech QWERTZ itd. W Chinach z chińskimi znaczkami, a w Arabii Saudyjskiej z arabskimi... wypuszcza jeden model telefonu, w którym klawiaturę można później software-owa zmienić. Natomiast przy klawiaturze hardware-owej, czyli takiej fizycznie istniejącej, fizycznie możliwej do kliknięcia, na każdy z rynków, które wymieniłem, należy wypuścić inny model telefonu. Dlatego, proszę państwa, w tej chwilii na rynku w zasadzie nie ma telefonów z klawiaturą fizyczną. No może poza Blackberry, które właśnie ostatnio wyszło i którego używam. Tak producentom jest łatwiej, producenci chcą co pół roku/co rok mieć nowy model w swojej ofercie, żeby go pchać na rynek; żeby ciągle było coś nowego i żeby ta konsumpcja była napędzana sztucznie.

Po prostu, klawiatury fizyczne zostały wypchnięte z rynku, poprzez dążenie producentów do tego, żeby częściej wypuszczać nowe modele telefonów, żeby się nie zastanawiać jakie modele na jakie rynki idą, żeby móc przerzucać stocki z Azji do Europy według potrzeb. I żeby nie było komplikacji dla producentów z posiadaniem danego modelu na dany rynek. Natomiast, wygodniej używa się modelu z normalną klawiaturą fizyczną, precyzyjniej pisze się na telefonie z taką klawiaturą i jest "bardziej dla ludzi".

Po kilku tygodniach używania Blackberry KeyOne jestem 100 % do tego pewien; klawiatura software-owa nie jest wygodniejsza. Klawiatura software-owa nie jest wygodniejsza dla użytkownika, jest wygodniejsza dla producenta. A dla użytkownika wygodniejsza jest klawiatura hardware-owa. Dlatego mam nadzieję, że mimo, że to jest nisza to Blackberry przetrwa i te telefony z klawiaturami fizycznymi będą dalej istniały.