JRK VLOG #036

Chciałem Wam opowiedzieć o czymś takim, jak metoda pomodoro.

Pomodoro - zasady

Metoda polega na tym, że jak się zabieracie za coś, to alokujecie sobie 25 minut nieprzerwanego czasu na to, żeby daną czynność bez przerwy zrobić.

Chodzi o to, żeby wykonywać pracę w takich jednolitych, niczym nieprzerwanych 25-minutowych blokach, które poprzedzielane są krótkimi 5-minutowymi przerwami. Takie 25-minutowe bloki powinny być maksymalnie cztery. Po tych czterech blokach powinno się zrobić trochę dłuższą przerwę.

Jak to osiągnąć?

Wyłączacie telefon, maila, nie wchodzicie na Fejsa. I 25 minut pracujecie. Przy tej metodzie bardzo ważne jest to, żeby pamiętać, że taki 25-minutowy blok, czyli takie jedno pomodoro, powinien być nieprzerwany.

Tak: trzeba wyłączyć wszystkie rozpraszacze, usiąść w miejscu, w którym ludzie nie będą co chwilę zaglądali do Waszego pokoju, żeby sprawdzić, co tam u Was słychać. I tak przynajmniej orzez 25 minut, a najlepiej dopóki nie skończycie roboty.

Brzmi ciekawie?

Najlepiej sobie właśnie nastawić timer albo w zegarku, albo w smartfonie, albo można kupić takiego czerwonego pomidorka, który odmierzy faktycznie 25 minut.

Dajcie znać, jak Wam się sprawdza ta metoda. Jeżeli już od jakiegoś czasu jej używacie, to napiszcie w komentarzu na dole czy poprawiła Wam choć trochę produktywność.