JRK VLOG #035

Dzisiaj będzie o strachu. Ale nie o takim strachu, że się boimy czegoś konkretnego albo mamy jakąś tam słabą sytuację, np. zagrożenie życia. Mam na myśli takie strachy codzienne. Każdy z nas czegoś się boi. Są rzeczy, których nie lubi robić, albo sytuacje, w których czuje się niekomfortowo.

Proponuję, żeby stawać z tymi codziennymi strachami twarzą w twarz po to, żeby one przestawały istnieć.

Powtarzaj

Bo chodzi o to, żeby codziennie robić jedną rzecz, która odrobinkę zmniejszy ten strach. Czyli np. jeżeli boicie się wystąpień publicznych, to możecie sobie kupić kamerę i do niej zacząć gadać, tak jak ja robię od stycznia 2017 roku. Albo możecie codziennie zwracać się do jakiejś grupy ludzi u Was w pracy czy w szkole, próbować ich zainteresować tym, co macie do powiedzenia, skupić ich uwagę na sobie.

Jeżeli macie problem z pisaniem tekstów, odpalenie bloga i rozpoczęcie publikowania swoich własnych tekstów na tym blogu, ustalenie sobie konkretnego kalendarza publikacji – to jest idealna sprawa. Z biegiem czasu – codziennie, co dwa dni, regularnie – robiąc takie rzeczy, których się obawiacie i w których się nie czujecie wystarczająco pewnie, zmniejszycie ten strach, obawy, udowodnicie sobie, że jesteście coraz lepsi w tym, co jeszcze niedawno było dla Was trudne. I ten strach zniknie.

Co pomyślisz o sobie?

Jest jeszcze druga dosyć ważna kwestia związana ze strachem, mianowicie często boimy się, co to będzie, jeżeli coś zrobimy i nam nie wyjdzie. Co pomyślą sobie inni?

Lepsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to jest: co sobie inni pomyślą, jeżeli tego nie zrobimy, jeżeli stchórzymy? Jeżeli podjęliśmy się czegoś, a później do tego nie przystąpimy? Albo jeżeli w ogóle się czegoś nie podejmiemy ze strachu?

Najlepszym pytaniem do zadania jest jednak:

Co my o sobie pomyślimy wtedy?

Bardzo często mam tak, że pewnych rzeczy bym sobie po prostu nie wybaczył jeśli ich nie zrobię:

★ dlaczego nie spróbowałem czegoś zrobić?

★ dlaczego nie spróbowałem przekroczyć jakiegoś swojego ograniczenia?

Nie ma znaczenia, co ludzie sobie pomyślą. To Wasze życie, a nie życie ludzi. To Wasza pewność siebie. Wasz obraz samego siebie jest ważny.

Ma znaczenie to, co Wy o sobie pomyślicie, jeżeli danej rzeczy nie zrobicie.